גארת׳ פיו ואלכס בוקס

השליטה בבריטניה! המעצב האוונגרדי המפורסם ואמן האיפור מסתכלים לאחור, על עשר שנים של יצירת רגעי אופנה בלתי נשכחים 

נולדו לאופנה' הוא מדור שמחבר מעצבי אופנה מובילים עם אמני איפור לשיחה כנה על יצירתיות, שיתוף פעולה ומסלולי תצוגות

בתצוגת האופנה של סתיו/חורף 2015 בשבוע האופנה בלונדון חזר גארת׳ פיו לעיר הולדתו בלונדון, מאז 2008. התצוגה לא אכזבה את הקהל שהיה מרותק לנטייתו הידועה של פיו לדרמה ולמיסטיות. הדוגמניות נראו כמו לוחמות הלבושות לקרב בסגנון בריטי, עם כובעי מלחמה וקסדות מוהיקניות. המחווה להיסטוריה הבריטית העתיקה הושלמה בעזרת איפור חזק ומודגש של אלכס בוקס - על פניה של כל דוגמנית צויר הצלב של סיינט ג׳ורג׳. והתוצאה? רגע בלתי נשכח לחלוטין בעולם האופנה.

לא שאנחנו מופתעים - פיו ובוקס הם מקצוענים אמיתיים בדברים האלה כבר, ובוקס הוא חלק מהצוות של פיו כבר שנים ארוכות, יחד עם הסטייליסטית קייטי שילינגפורד והמנהל המוזיקלי מת׳יו סטון. הם עובדים יחד כבר עשר שנים ויוצרים תצוגות אופנה מיוחדות, עוד מתצוגת האופנה השנייה של פיו ב-2005. כאן, משתפי הפעולה מדברים על יחסי העבודה שלהם, החזון המשותף שלהם ועל איך הפכו למשפחת אופנה של ממש.

גארת: אני זוכר ששוחחתי עם (הסטייליסט והאחראי על התלבושות של ליידי גאגא) ניקולה פורמיקטי אחרי התצוגה הראשונה שלי עם Fashion East ודיברנו על מי יהיה אחראי על האיפור בתצוגה הבאה שלי. ניקולה הזכיר את האישה הנפלאה שעושה את כל הדברים המשוגעים והנפלאים האלה. הוא דיבר על אלכס.

אלכס:כבר עבדתי עם ניקולה במגזין Dazed & Confused לתקופה קצרה. גם הוא היה בתחילת דרכו, וזו היתה התצוגה הראשונה בה עבד כסטייליסט. במבט לאחור, זה היה המקום הנכון והזמן הנכון, אבל ניקולה טוב מאוד בלחבר אנשים. זה אחד מהיתרונות שלו - החיבור שעשה בינינו היה הגיוני מאוד. הנשמות שלנו דומות, הרקע ממנו אנחנו מגיעים דומה מאוד. הרגישות שלנו והאסתטיות, מבלי שיהיו לנו אותם מקורות השראה, משלימים זה את זה. אני מרגישה שעם גארת׳, כשאנחנו עובדים יחד, יש גם המון אמון שמגיע כנראה מהזמן הארוך שאנחנו עובדים בו יחד. אני סומכת על המקום שהוא לוקח אותי אליו בעבודתי והוא סומך עלי לאן שאקח אותו.

גארת׳:אלכס יכולה ליצור מראה מאוד יפה ומהודק, אבל באותה נשימה גם לעשות משהו שיהיה לגמרי שונה ומיוחד. אז, אני מרגיש שיש כאן סינרגיה נהדרת. אני אוהב לשלב בין שני הפכים, בין אלמנטים שלכאורה שונים לגמרי - השבריר שזה יוצר יכול לפעמים להיות מחשמל. אנחנו נשמות תאומות במקרה הזה.

אלכס: אני אוהבת להגיב לנערה שאני מאפרת. אם משהו לא עובד עליה, אני אשנה אותו כדי להתאים אותו אליה בגלל שאני תמיד רוצה להרגיש את הנשמה שלה דרך האיפור. זה נכון לכל איפור שאני יוצרת. אני לא רוצה להרגיש כאילו יש לי תבנית עוגיות שיוצרת את אותו הדבר שוב ושוב.

״אני תמיד חושב על מה שאני מעצב כעל שריון, ואיפור הוא חלק מזה, הוא יוצר את ההגנה בינך לבין העולם.״ גארת׳ פיו

גארת׳: אני זוכר שבאביב/קיץ 2013, עשינו חזרה, ואלכס תפסה אותי ואת קייטי להראות לנו דמעה נוצצת שהיא יצרה על דוגמנית. זה היה מן שינוי קטן שלא תכננו, אבל הוא שינה לגמרי את כל הדינמיות של התצוגה. השתמשנו בשיר מלא כאב של רוי אורביסון, "Crying", ששרו אותו בא-קאפלה בספרדית - ובזמן התצוגה מזג האוויר השתנה באופן דרמתי, עם גשם עוצמתי שירד על הגג הענקי מזכוכית בפאלה דה טוקיו. זה היה רגע כל כך אינטנסיבי והדמעה היתה עדינה אך בעלת נוכחות שהשתלבה ברגע ההוא לגמרי.

אלכס: כדי להרגיש בטוחה בעצמי מספיק כדי להציע רעיונות מבלי לחשוש מהתגובה זה באמת נפלא, והעובדה שגארת׳ פתוח לכך היא נהדרת. מעצבים רבים אינם כאלה. רוב האנשים רוצים לדעת מה עומד לקרות, והתהליך לא זורם כמו כאן. הסתכלתי במבט לאחור על התצוגה הראשונה של גארת׳ עם Fashion East וזה היה מצחיק, בגלל שאותה התרגשות ואותה אווירה קיימת גם היום בתצוגות - אני עדיין מתרגשת כל כך לראות בכל פעם מחדש מה תעשה. אני מרגישה מאוד מגוננת וגאה. אני מרגישה שזאת משפחה ושיש מצפון קולקטיבי.

גארת׳: בדיוק. והאווירה הזאת היתה בקולקציה גם הפעם. חשבתי על הרעיון של להקריב את עצמך לטובת משהו שהוא גדול ממך. יש המון מוטיבים שמרמזים לרעיון של להפשיט את עצמך מהזהות האישית שלך ולהתחייב למשהו מהפכני ושונה מעבר לכל מי שהוא אינדיבידואל, לטובת מנטאליות קבוצתית. המראה של התצוגה מתקבל כדיי אגרסיבי, אבל מה שאני לא אוהב במילה אגרסיבי הוא שזה מצביע על מצב שיכול לחזור להיות מושתק לחלוטין, ואני בכלל רואה בזה מצב קיומי. העניין הוא לא להיות אגרסיבי באותו רגע, למעשה, אלא אולי יותר מאשר אי-פעם.

אלכס: מדובר באופן בו תתכונני לקרב - תהליך קדוש אך מכושף. הכישוף המכוון של הסימן הוא הצהרה מאוד חזקה. אין בזה שום דבר קטלני, זה יותר כמו לצרוח בפנים של מישהו.

גארת׳: זה מה שאני אוהב באיפור. אני תמיד חושב על איך אני יוצר לעצמי שיריון, ואיפור הוא חלק מזה, מדובר ביצירת מגן בינך ובין העולם. זה מה שאלכס אומרת...

אלכס: מה אני אומרת? כן, שאיפור זה אומר להסתיר או לחשוף. זה הכוח לשנות את מי שאת.

גארת׳: וזה מה שאנחנו עושים עם הבגדים שלנו. זה מהפך מבחינת השינוי או פנטזיה, והאסקפיזם הזה הוא גם באיפור.