בושוויג

בפסטיבל הדראג 'בושוויג', המלכה האגדית ליידי באני העניקה את השרביט לדור הבא של פרפורמרים קיצוניים.

סדרת "המקומות הלוהטים" סוקרת את המקומות הנחשבים - פסטיבלים, מסיבות, הופעות ומעבר

בושוויג' הוא פסטיבל שונה מכל פסטיבלי הדראג האחרים בעולם - שונה אפילו מהקודם לו, 'וויגסטוק'. 150 מלכות דראג מופיעות בסוף שבוע אחד בספטמבר, בפסטיבל שיוצר קהילה שהיא מגוונת מאוד מבחינה אסתטית אך מאוד מגובשת ומקדמת אמנים מכל המינים, נטיות מיניות וגזעים. מדראג המחקה טייק משלו לאמנים ידועים (כמו המלח מארס ומישל פייפר בתקופת "קאטוומן" בעקבי פטיש) לחיקויי נערה ששרה ונקראת ״סאטן״ ובעלה הדראג קווין ונגן הגיטרה שנקרא exquisite, ההופעות על הבמה הן ניסויים סוריאליסטיים שמשקפים את הסלוגנים של הפסטיבל, שקורא: ״המגדריות נגמרה!״

הפסטיבל נוסד על ידי שתי מלכות דראג, מת׳יו מנדוסה (ידוע גם כ״הורורצ׳אטה״) וסימון ליהי (״בייבס טראסט״), שרצו לחגוג את הדראג הקווירי ואת המוזיקה האהובה על הקהילה המקומית, המעניקה מקום מכובד למופעי הדראג הנועזים הגדולים בעולם.

ליידי באני, מלכת הדראג האגדית בעצמה, שיצרה-בשיתוף את 'וויגסטוק', הופיעה בפסטיבל בשנה שעברה ואף העבירה את השרביט ליוצרי 'בושוויג' בהופעה המרכזית שלה על הבמה. ״הווייב של 'בושוויג' היה מחשמל במובן של הרוח החופשית, שאפילו הגשם לא הצליח להרוס״, היא אמרה אחרי הפסטיבל. ״הפסטיבל עכשיו בשנתו הרביעית ומאורגן טוב יותר מ'וויגסטוק' אחרי עשור! סאונד נהדר ובמה מעולה, מתהוללים מתוך ומחוץ לדראג, ומישהו חובש פאה ונועל עקבים ובלי שום דבר נוסף״.

ליידי באני המשיכה להלל את הפוקוס של 'בושוויג' להלל את האסתטיקה הלא קונבנציונאלית שכל אחד יכול לייצר בעצמו:״ המלכות של 'בושוויג' מנסות להביא משהו פאנקי ומיוחד לניו יורק התאגידית והמקובעת. ברים של חטיפים טבעוניים, הופעות מעניינות ומקוריות... אמן על כל זה!״

Passing the torch: legendary drag queen Lady Bunny

כשנשאל במה 'בושוויג' שונה מהפסטיבלים הקודמים לו, אמר המייסד-השותפף והאמא של ״הבית של בושוויג״, הורורצ׳אטה, ״אנחנו לחלוטין צעירים יותר! אנחנו פשוט מציגים אמנות והכל בלי גבולות ובלי להגדיר מה זה דראג יותר. זה היה פעם, ׳הו אני הולכת ללבוש שמלה ולעשות ליפסינק׳ - אבל זה כבר לא ככה. מלכות דראג היו אמורות רק להיראות כמו נשים, והיום אנשים לובשים זקנים ומבטאים את עצמם בדרכים חדשות. אנשים עושים דברים משוגעים!״

״אנחנו פשוט מספקים אמנות, אנחנו מספקים הכל, כבר אין גבולות והגדרות למה שדראג צריך להיות״. - מייסד שותף של 'בושוויג', הורורצ׳אטה

״אני רוצה שהמלכות יעשו יותר מרק ליפסינק בגלל שיש עוד כל כך הרבה כישרון מסביב ורק צריך לטפח אותו או לדחוף קצת״, אומר המייסד- השותף בייבס טראסט. ״זה חשוב להסתכל על דראג מכמה זוויות שונות״.

ממחזות וריקודים, אפקטים מיוחדים של דם ואימה, הופעות מוזיקליות, תלבושות שעוצבו במיוחד ועוד, לדור החדש של מלכות הדראג יש המן מה להציע. עבור המופיעים המשתתפים, הפסטיבל הוא מקום מעולה להכיר ולהשתייך לקהילה. מלכת הדראג של השנה בחיי הלילה של ברוקלין, Untitled Queen, מתארת את בושוויג כזמן בו אמנים קולגות יכולים לבטא את אהבתם לריקוד, לתיאטרון, לדראג ולמוזיקה בסוף שבוע אחד קסום: ״זה כל כך יפה לראות את כולם מחייכים כשהם מתארגנים להופיע. למרות ש'בושוויג' גדל בהיקף ובגודל המקום, זו עדיין חממה קסומה למי שצמח כאן ופיתח את עצמו ואת התלבושות שלו בברוקלין...״

הורורצ׳אטה
במקור מסן אנטוניו, טקסס. האמא של 'הבית של בושוויג', מייסדת שותפה של פסטיבל הדראג 'בושוויג'.

מה שונה השנה?
יש לנו הרבה יותר מקום. בית אונדרדונק יכול להכיל 1000 איש יותר, כך שאנשים יכולים לרוץ ולהתגלגל מסביב בשדות. אני לא מופיעה בלו״ז כי אנחנו ממש עמוסים השנה, אבל אם יהיה זמן גם בשבילי כבר יש לי מראה, את ההופעה שלי, השמלה שלי, הפאה שלי! אני מוכן להופיע תמיד ואם זו הופעה שלי זה לגמרי יהיה להיט משנות ה-90, את יודעת. טקסס על המפה!

כמה פעמים החלפת הופעה היום?
אני מחליף בערך 5 הופעות. בתחילת היום הופעתי בפניכם כליידי באני, שיער גדול ושמלה זורמת. הקטע הזה הוא של Aja, דראג קווין נוספת מברוקלין. לשמלה הבאה שלי, אני לובש אחת משיתוף הפעולה עם BCalla - הוא הלביש את כל מופע הדראג של מיילי לטקס ה- VMA.

״אם ליידי באני יכלה לעשות את זה במשך יותר מעשר שנים, למה ש'בושוויג' לא יוכל? זה מה שאני אומרת. היא הרגע נתנה לי את השרביט שלה על הבמה במהלך ההופעה שלה״. - הורורצ׳אטה

אז מתוכנן לעתיד של בושוויג?
אם ליידי באני יכלה לעשות את זה במשך יותר מעשור, למה ש'בושוויג' לא יוכל? זה מה שאני אומר. היא הרגע נתנה לי את השרביט שלה על הבמה במהלך ההופעה שלה. היא אחת ההשראות הגדולות שלי לבחירה בדראג, ולסיבה ש'בושוויג' התהווה מלכתחילה.


סוורלי מם
מברוקלין, ניו יורק. בושוויג MC.

תספר לי על המראה שלך היום. על מה אתה הולך?
אני קורא לזה "שד פין-אפ״. לפעמים אני פשוט נערה מתה - אבל אני הנערה המתה האהובה ביותר בניו יורק - וזה השם הרשמי שלי. אני תמיד הולך על גזרות של שנות ה-50 עם משהו בשילוב עולם השדים.

אנחנו צריכים עוד מלכות כמוך עם קעקועים.
הן נעשות יותר ויותר שגרתיות ויש הרבה נערות יפות שם בחוץ מכוסות בקעקועים, שאני אוהב! אחת המופיעות האהובות עלי היא ג׳ני מור ואני ממש מבואס בגלל שהיא כל כך מהממת. היא מפילדלפיה; אני אובססיבי לגביה.

אתה יכול לתת לי הצצה למופע שלך?
אני מופיע באחת ההופעות היורמיות שלי - ככה היא נקראת בעולם ההופעות - זה כמו ההופעות שעושים כדי להכניס אנשים להלם, כשחלקים ממנה ממש יהממו את הקהל לחלוטין. אני עושה את הטריק שלי של לאכול-סיגריות, שהוא אחד האהובים עלי.

מה אתה חושב שכל כך מיוחד בבושוויג?
זה ממש מפגש משפחתי. בכל שנה, זה כאילו שאתה פוגש את הבני דודים שלך שמעולם לא היו לך! המשפחה ממשיכה לגדול וזה מצטבר למשפחה ענקית שמתנהגת כך במשך כל סוף השבוע. לבלות זמן יחד, להשתכר ביחד, להופיע ולחגוג את מה שנשאר מהקיץ ביחד.


מרי צ'רי
מברקלי, קליפורניה. דראג קווין מברוקלין.

הכנת מופע מיוחד?
ההופעה הזאת דרשה שלוש שנים של הכנה! כל כך פחדתי להופיע איתה קודם, אבל עכשיו הגעתי לנקודה בקריירה שלי שאני פשוט לא שם זין, אז אני פשוט הולך על זה. אני עושה מופע 9/11 - עשיתי חזרות פעמיים ובכיתי פעמיים.

מה נתן לך השראה לעבוד על הופעה פוליטית?
אני תמיד פוליטי בהופעות שלי. כבנאדם שעושה הרבה הופעות דראג בברוקלין ובקהילת הדראג, יש לי את החופש לעשות כל מה שאני רוצה ולקוות לטוב ביותר. אני בדרך כלל מקבל תגובות טובות מאנשים. אני חושב שכולם יבינו שזה מגיע ממקום אוהב ובמרחב יצירתי.


דידי בוניווה
מג׳קסונוויל, פלורידה. משתתף ב'בושוויג' כל שנה.

ספר לי על המראה שלך.
אני סופג המון השראה מהבלוג Advanced Style. אני רוצה להיות אישה מבוגרת מאוד אופנתית, מאוד מנהטן. השם שלי - Boniva - הוא בעצם שם של תוסף תזונה של סידן לנשים מבוגרות.

מי האישה המבוגרת שאתה הכי רוצה להתלבש כמוה?
אייריס אפפל. כמובן! אני אוהב את הרעש של הצמידים הגדולים שלה. בסרט הדוקומנטרי ״אייריס״, הדקה הראשונה היא פשוט הרעש של התכשיטים שלה מתנגשים זה בזה ואני חשבתי לעצמי, ״זה כל מה שצריך בסרט הזה!״

את מי הכי התרגשת לראות בבושוויג השנה?
התרגשתי מאוד לראות את ליידי באני כאן כי נהגתי ללכת ל'וויגסטוק' בזמנו, ואני חושב שזה ממש קולי שהיא מכירה בדור הצעיר ותומכת בו.


אנטיייטלד קווין
מהאי גוברנורס, ניו יורק. אמן וזוכה בפרס הדראג קווין של השנה של חיי הלילה של ברוקלין.

ספר לי קצת על הרקע שלך.
נולדתי באי גוברנורס! זה היה בסיס צבאי שנסגר בשנת 1996, אז גרתי בו עד שהייתי בן 12. למדתי אמנות בפארסונס. היום הוא יום הולדתי ה-31 ואני מופיע זו השנה הרביעית ב'בושוויג'.

זה חתיכת מראה גדול שהלכת עליו! ספר לי על מערכת היחסים שלך עם בגדים.
מופע הדראג שלי הוא חלק מהאמנות שלי. התלבושות הן כאלה שעשיתי בעצמי והן ניסויים פיסוליים. אני עושה אמנות באופן שבו אני עושה דראג - הכל אותו הדבר וחלק מאותו הדבר בעצמו.

מהיכן קיבלת השראה למראה המופע שלך היום?
רציתי להופיע במופע “Bridge Over Troubled Water” וחבר שלי הציע שאני אלך על מראה של טרול. חשבתי שזה יהיה מושלם כי אני אוהב את הרעיון של טרול שחי מתחת לגשר. אני ממש אוהב את השילוב בין יופי לא צפוי ודברים שנראים כמו אשפה אבל הם לא. בשמלה הזאת יש הכל - היא נראית כאילו אספתי אשפה מכל ברוקלין - יש בה אפילו עכברוש איפשהו פה. לא אמיתי כמובן, הייתי מתעלף מפחד!